O mně

Sebepoznávání je pro mě největší dobrodružství

Jsem koučka a lektorka již od roku 1998.

Na seminářích Principů života jsem se začala procházet vlastním osobním rozvojem, a zároveň i tréninkem koučování.  Bavilo mě to a začala jsem s koučinkem formou individuálních konzultací a postupně přidala konzultační a tematické, zážitkové workshopy a supervize.

Mými klienty jsou lidé, kteří mají zájem ve svém životě něco změnit, a kteří tuší, že bez ochoty, podívat se na sebe jinak, než byli zvyklí doposud, to asi nepůjde. Velmi mě zajímají vztahy, zvláště firemní a rodinné.

Ve firemním prostředí pořádám interaktivní tematické workshopy, kde používám převážně zážitkovou formu. Realizuji supervize pro pracovní týmy. Při této činnosti využívám a zúročuji svoje zkušenosti ze svých minulých zaměstnání, kde jsem musela řešit mnoho konfliktních, krizových komunikačních a nestandardních situací.

Zaměřuji se na verbální a neverbální komunikaci a řeč těla, kterou považuji za velmi, objevnou a často překvapivou. Pracuji v oblasti soft skills.

 A ještě něco z mého života

V dětství jsem žila ve velké rodině s rodiči, prarodiči, tetami, strýci, sestřenicemi, bratranci, s přáteli rodičů. Přesto, že jsem byla jedináček, vyrůstala jsem se dvěma tetami a jednou sestřenicí, se kterou jsme podnikaly dobrodružné výpravy.

Být stále mezi tolika lidmi mě moc bavilo. Všechno bylo „zalité sluncem“, „měli jsme se rádi“, nezaznamenala jsem žádné konflikty.

Poprvé jsem narazila ve školce, následně ve škole a pokračovalo „to“ dál. Upínala jsem se na kamarádky a podvědomě chtěla toho sourozence, kterého jsem neměla.  Nespokojenost ve mně narůstala a já jsem utíkala do svého světa, který byl krásný, prosluněný, plný přátelství a lásky.

Moc jsem stála o vztahy, ale často jsem si nevěděla rady, jak se chovat. Buď jsem se podřizovala anebo jsem věděla všechno líp. Potřebovala jsem někam patřit, někam, kde mě budou brát.

V pubertě se mi podařilo zhubnout, potkala jsem kluka, který se mi hodně líbil. Vzali jsme se a postupně se nám narodily dvě dcery. Chovala jsem se stále stejně – buď jsem byla ta „hloupá“ nebo naopak ta „chytrá“, co vše ví líp. Řešila jsem to sebelítostí a obviňováním těch druhých, ale ani jedno mi nepomáhalo.

A tak jsem postupně došla k tomu, že potřebuji něco ve svém životě změnit a že nevím co, až jsem narazila na českou sebezkušenostní životní filozofii, Principy života®, a odpověď jsem dostala – Co se mě dotýká, to se mě týká.

Není jednoduché přiznat si, že něco, co považuji za dobrý nápad, až tak dobrý nápad není a že moje představy o sobě samé nejsou v mnohém reálné. Dřív pro mě byla otázka, kdo jsem, naprosto jasná, ale víc a víc si přiznávám, že nevím, a často mě velmi překvapí moje reakce, to, jak se cítím.

V současné době jsem přes 40 let vdaná a mou radostí jsou vnoučata. Mám ráda, když se celá rodina setkáme. Jsme čtyři generace, a to je výzva, jak si poradím s komunikací, s respektem, jak se vyhranit, jak si dovolit říct ne, postavit se manipulaci a mnohé další. Každý máme jiný názor, pro každého z nás je důležité něco jiného.

Podobně je to ve vztahu s mým manželem, který prochází mnohými úskalími. Jednou nahoru a podruhé dolů. Děti se osamostatnily a my zůstali s manželem sami. Najednou bylo daleko víc vidět, kde nám to spolu nejde, vyvstávaly otázky typu, co teď s časem? Napadlo mě, že je nyní prostor na moje nesplněné, nezrealizované sny. A hned tu je otázka “A mohu si to dovolit?”.  A tak postupně zjišťuji a učím se, jak vzít život do svých rukou. Zahlédla jsem i výhody svého věku. A to je velký o prostor k sebepoznávání.

Zajímá mě, jak funguje moje tělo a jak se s ním domluvit. S chutí zkoumám, jak tělo reaguje na moje nastavení, na mé postoje, na to, jak se rozhoduji, zda jsem ve stresu nebo v pohodě apod. Vždycky jsem chtěla mít všechno hned a hotové a aby už mi bylo dobře a byla jsem spokojená. A nyní zjišťuji, že bez hledání to nejde a že všechno je proces.

A tak postupně po krocích a krůčkách zjišťuji, že nejefektivnější způsob, jak dosáhnout spokojenosti a cítit se úspěšná ve svém životě, je pro mě sebepoznávání. Sebepoznávání se stalo v mém životě velkým dobrodružstvím.