Reference

Úvodní stránka // Reference
Marie Pultarová
workshopy osobního rozvoje

Už si neříkám “takhle se to dělá normálně”, když můj pocit říká něco úplně jiného.

Zážitkové workshopy vedené Jitkou Doležalovou pro mne představují zajímavou zkušenost. Nejpřitažlivější jsou různé aktivity a hry, díky kterým o sobě nenásilnou formou získávám nové informace. Během všedního dne asi každý zažije pár situací, při nichž se necítí úplně dobře, má například pocit, že měl zareagovat jinak, případně měli zareagovat jinak ti ostatní. Za sebe mohu říct, že já se ne vždy zastavím a zapřemýšlím nad tím, co se právě odehrálo kolem mě a hlavně – ve mně samotné. Často jsem měla a mívám dojem, že „takhle se to přeci dělá normálně“, kterým jsem potlačila vnitřní pocit naznačující něco docela jiného. Na workshopech je ale prostor, příležitost a hlavně i zpětná vazba od ostatních zúčastněných, což má pro mne velkou hodnotu. Neříkám tím, že všechna zjištění jsou pokaždé příjemná, nicméně to patří k realitě a zatím pro mne workshopy vždy znamenaly určitý impuls, novou motivaci a chuť dále se na věci v mém životě koukat a měnit je.

Mgr. Miriam Chládková, Krajský úřad Zlínského kraje
workshopy na téma soft skills

Na seminářích nedostanete hotové návody, musíte sami hledat.

Náš úřad s lektorkou Jitkou Doležalovou spolupracuje na realizaci workshopů již několik let. Jejich předmětem je oblast soft skills, zejména témata komunikace, sebepoznávání, práce se stresem a další.

Jitka Doležalová je jako lektorka hodnocena účastníky pozitivně zejména pro svou schopnost naslouchání a společné hledání odpovědí v interakci lektor – účastník. Na seminářích nepředává účastníkům hotové návody, ale kladením otázek hledá cesty, variantní řešení a je na každém jednotlivém účastníkovi, jak a do jaké míry je uchopí a dále s nimi pracuje či je využije. Lektorka je průvodcem na této cestě, vědoma si toho, že i ona je poutníkem na cestě, sebepoznávání, stejně jako účastníci jejích seminářů.

Hana Králová
individuální koučink

Po návratu do práce jsem fungovala úplně jinak.

S Jitkou Doležalovou jsme se setkaly na seminářích, které koučovala. Chodila jsem na ně zřídka, ale po několika letech mi doktoři diagnostikovali rakovinu prsu. To byl v podstatě začátek mého rozhodnutí pracovat na tématech, které mi do té doby komplikovaly  život. K Jitce jsem začala pravidelně docházet na osobní konzultace, při nichž mne vedla, abych se dostala k tématům, které nebyly vůbec příjemné ani snadné. Díky dlouhodobé léčbě jsem měla rok „volného času“ na zpracování si mnoha témat, která jsem si nesla z dětství a dospívání.

Po roce jsem se vrátila do zaměstnání – pracuji v oblasti marketingu a PR. Po tak dlouhé odmlce jsem viděla na sobě neuvěřitelné změny v pracovním procesu – začala jsem říkat, co si myslím, aniž bych měla nepříjemný pocit, konečně jsem dokázala přiznat chybu a plánovat si svůj čas tak, aby vyhovoval mému rytmu. Další obrovskou změnou pro mne bylo, že jsem si přestala brát věci osobně, přestala jsem být vztahovačná a uvědomila jsem si své silné a slabé stránky, což mi také velmi usnadnilo jak pracovní, tak samozřejmě i osobní život.

Celý rok jsem chodila 2x měsíčně k Jitce na individuální konzultace. Díky této práci jsem léčbu zvládla bez větších potíží. Na ostatních pacientkách jsem poznala, že rezignace a obviňování druhých je nejhorší postoj při léčbě, a to nemusí být jen léčba zhoubného nádoru.

Jitce děkuji za koučink, trpělivost, ale také za cit, se kterým mě dokázala dostat k tématům, které jsem mnoho let přehlížela.

Pavel Petřek, technický ředitel, Inmite s.r.o.
supervize týmu

Konzultace nám pomohly nastartovat otevřenou komunikaci.

S Jitkou Doležalovou naše společnost opakovaně spolupracovala na konzultacích na pomezí osobnostního a týmového koučingu. Ve srovnání s jinými firemními koučingy zde nešlo o poučky pro fungování v českém byznysu či v byznysu obecně. Schůzky byly mnohem více orientovány na fundamentálnější rovinu týmové spolupráce – otevřenou konstruktivní komunikaci nejen vzájemně, ale především sami k sobě, neboť každé dobré řešení problému začíná upřímným vyhodnocením sebe sama, svých možností a porozuměním svým motivacím. Koučing pak nabídnul nástroje, jak i vlastní vyhodnocení udělat efektivnější díky týmového dialogu.

Díky seriálu Jitčiných sezení s naším tříčlenným vedením došlo k zásadní změně komunikace v našem týmu, nejen mezi sebou, ale také směrem k našim zaměstnancům a zákazníkům. Díky dobrému uchopení a vzájemné konfrontaci vlastních motivací se nám den ode dne daří lépe a lépe využívat svůj vlastní potenciál k lepším výkonu celého týmu. Mnohem otevřenější a často kritická komunikace je doplněna větším respektem k ostatním členům týmu, ale také větší snahou o nalezení vybalancovaných řešení, se kterými jsou spokojení všichni zainteresovaní.

MUDr. Marie Mrvová, primářka rehabilitace, Benešov
koučink a supervize

Jitku Doležalovou znám už mnoho let a mnoho let jsme kamarádky. Kdysi jsme se dokonce spojily pracovně a Jitka pracovala u mě rok v ordinaci jako asistentka. Měly jsme možnost se takto víc poznat i po jiných stránkách, než jen jako kamarádky.

Ani jsme v té době netušila, jak moc z této spolupráce budu v budoucnu těžit. Před několika roky jsem řešila problém ohledně mé komunikace se spolupracovníky a atmosféry na našem čistě ženském oddělení a napadlo mě oslovit Jitku, která se spolu se svojí kolegyní zabývala profesním koučinkem. Domluvily jsme na oddělení několikrát jejich  supervizi. Jitka podle mě díky svému laskavému přístupu a opravdovému zájmu nás dokázala výborně rozpovídat ohledně problémů, které jsme do té doby nebyly ochotné řešit otevřeně. Podařilo se nám zahlédnout a pojmenovat několik zásadních problémových bodů, které jak se domnívám, jsou stěžejní v pomáhajících profesích. Závěry nás všechny hodně překvapily a alespoň mě v mém fungování hodně pomohly.

Od té doby Jitku využívám léta jako svého osobního kouče a pokračujeme i ve spolupráci na oddělení.

Na Jitce si osobně velmi vážím její velké otevřenosti, ke které z mého pohledu léty vyzrála. Mám k ní velkou důvěru, cítím, že při koučování  mě ani druhé nehodnotí, jestli z jejího pohledu  dělají věci „špatně“ nebo „dobře“ ale snaží se spolu s nimi dobrat podstaty – toho, proč to a to dělají a co jim jaké konání a rozhodování přináší. Dokáže tak rozpovídat i ty, kteří se do sdělování svého názoru před druhými zrovna nehrnou. Nikdy se mi za ta léta nestalo, že by jakékoli citlivé informace zneužila, ani když to mezi námi hodně jiskřilo.

Hana Tůmová, kreditní manažerka
koučink

S Jitkou se známe několik let a ty poslední roky jsou velmi intenzivní.

Největší dojem a nejsilnější zážitek ve mně zanechala naše první konzultace. Řešila jsem, že se odtahuju od lidí, dělám si velký odstup. Taková samotářka. Abych líp pochopila oč běží, „zavřela“ mě Jitka do temné, studené kuchyňky. Trochu šok, ale bylo to velmi výživné. Tohle pošťouchnutí mi pomohlo mnohé pochopit. Zejména to, že odtahování od lidí není dobrý nápad, a že žít v osamocení je studené a temné…

Mám Jitku ráda pro její upřímnost, praktičnost a přírodnost, prostě taková praktická indiánka .

Je svá a je ochotná měnit se, aby měla lepší život. A k těmto leckdy nesnadným změnám k lepšímu umí podpořit i ostatní .